Rymlig villa med flexibla sällskapsytor och omfattande bäddkapacitet
Skicka bokningsförfråganRymlig villa med flexibla sällskapsytor och omfattande bäddkapacitet
Senast uppdaterad: 05/03/2026
Om boendet
Rymlig villa med stora flexibla ytor – strategiskt läge vid Skansport
På Visborgsgatan, precis vid historiska Skansport och ringmurens södra entré, återfinns denna rymliga villa om 250 kvm. Boendet erbjuder en funktionell bas för delegationer som söker ett läge i direkt anslutning till innerstaden med goda möjligheter till både gemensamma arbetsytor och flexibel bäddfördelning under Almedalsveckan.
Planlösning & sociala ytor
Entréplanet välkomnar med en rymlig hall. Här finns ett stort kök med ordentliga arbetsytor och en separat köksingång, vilket fungerar som husets naturliga nav. För social samvaro eller möten finns ett vardagsrum och en salong/arbetsrum avskilda med skjutdörrar. Vid behov av maximal bäddkapacitet kan dessa rum iordningställas som extra sovrum; vid ett sådant utförande nyttjas köket och utemiljöerna som primära sociala ytor.
En trappa upp möts man av en övre hall med eldstad och utgång till balkong. Vindsplanet utgör en privat enhet med eget badrum. Totalt erbjuder villan tre badrum med dusch och toalett, vilket underlättar logistiken för en större grupp.
Sovrum & bäddar
Boendet är optimerat för att rymma en större personalstyrka med flexibla krav på avskildhet. Vid ordinarie nyttjande finns 8 bäddar fördelade på 4 sovrum. För större delegationer kan kapaciteten utökas till totalt 13–14 bäddar.
- Sovrum 1: En 120-säng och en 120-bäddsoffa (2 bäddar).
- Sovrum 2: En dubbelsäng om 180 cm (2 bäddar).
- Sovrum 3: En 120-säng (1 bädd). Notera att rummet är ett genomgångsrum till vindsplan.
- Vindsrum: Privat våningsplan med en 120-säng samt en bäddsoffa (3 bäddar).
- Extrasängar: Mot en tilläggsavgift kan ytterligare 5–6 extrasängar iordningställas i husets sällskapsrum för att maximera logikapaciteten.
Uteplats & logistik
Till huset hör en trädgård med en möblerad uteplats som rymmer 8–10 personer. På tomten finns uppställningsplats för två bilar. Möjlighet finns att låna 3–4 cyklar mot en extra kostnad. Notera att fastighetsägaren ser till djur i utomhusburar på tomten dagligen, vilket innebär viss närvaro utomhus.
Läge & Almedalen
Läget på Visborgsgatan är ett av de mest eftertraktade utanför muren. Med Skansport precis intill når du ringmurens insida på bara någon minut. En vacker promenad genom Visbys historiska gränder tar dig till Almedalen på ca 15 minuter (1,2 km). Kommunikationerna är utmärkta med närhet till busshållplats Söderport och daglig service vid Södercentrum.
- 🛏 Bäddar: 8 ordinarie (upp till 14 vid utnyttjande av samtliga ytor)
- 🏠 Sovrum: 4 fasta sovrum (upp till 7 sovrum vid konvertering)
- 🚿 Badrum: 3 (totalt 3 duschar, 3 toaletter)
- 🏠 Yta: 250 kvm
- 🚗 Parkering: Plats för 2 bilar på tomten
- 🏠 Område: Söder om muren / Skansport
Regler: Rökning och husdjur ej tillåtna inomhus. Inga fester, hänsyn till grannar är ett krav.
Bäddar: 8-13
Bostadsstorlek m2: 250
Område: Visby, intill ringmuren