Boka 2026 - Sista minuten, semesterparadis ca 1 mil söder om Visby

Pris Almedalsveckan 2026: 19 900

Skicka bokningsförfrågan

Boka 2026 - Sista minuten, semesterparadis ca 1 mil söder om Visby

Pris Almedalsveckan 2026: 19 900

Senast uppdaterad: 10/06/2026

Om boendet

Beskrivning:

Villa i Högklint med 7 bäddar, trädgård och havet runt hörnet


Villa i två plan om 150 kvm på Rudenschöldsvägen i Högklint, strax söder om Visby, med sju bäddar fördelade på tre sovrum och ett genomgångsrum. Boendet lämpar sig för delegationer och arbetsgrupper under Almedalsveckan som söker ett lugnt boende med öppna sociala ytor, trädgård och parkering. Bil eller buss rekommenderas till Almedalen.



Planlösning och inredning


Nedervåningen har öppen planlösning där kök och vardagsrum bildar en gemensam social yta, samt hall och badrum. Rummet har trätak, vitputsade väggar och breda trägolv, med soffgrupp, soffbord i glas och metall, braskamin, piano och matplats med pinnstolar. Köket är ett lantkök med vita luckor, svart bänkskiva, vitkaklad stänkskyddsvägg, stor porslinsho, spis med köksfläkt och diskmaskin. Från köket leder en terrassdörr ut till uteplatsen. I anslutning finns även en tvättavdelning med tvättmaskin, torktumlare och arbetsbänk med ho.


Övervåningen rymmer tre sovrum och ett genomgångsrum med sovplatser, samtliga under snedtak med ljus träpanel och ljusa trägolv.



Sängplanering



  • Sovrum 1: Dubbelsäng 160 cm. = 2 bäddar

  • Sovrum 2: Dubbelsäng 160 cm. = 2 bäddar

  • Sovrum 3: Säng 120 cm. = 1 bädd

  • Genomgångsrum: Två enkelsängar 90 cm. = 2 bäddar


Totalt: 7 bäddar fördelade på tre sovrum och ett genomgångsrum.



Badrum


Kaklat badrum på nedervåningen med duschkabin, kommod med spegel, WC och fönster. Tvättmaskin och torktumlare finns i tvättavdelningen intill.



Uteplats och trädgård


Stensatt uteplats i österläge på husets baksida, med terrassdörr direkt från köket, möblerad med sju stolar och grill. På husets sida finns ytterligare en grusad yta med utemöbler och picknickbord under fruktträd. På tomten finns även lekstuga och studsmatta. Två parkeringsplatser finns.



Läge


Villan ligger i Högklint, ett lugnt villaområde på klinten söder om Visby. En kort promenad tar er till Fridhems kaffestuga och den unika stenstranden nedanför klinten, där det även går att hyra cyklar. Till Almedalen och Visby innerstad tar man sig enklast med bil; buss mot Visby trafikerar området. Livsmedelsbutik och Tofta strand nås med bil. Läget passar delegationer som vill bo avskilt och samlas i lugn och ro efter dagens möten och seminarier.




Fakta om boendet



  • 🏠 Villa i två plan, 150 kvm

  • 🛏 7 bäddar fördelade på tre sovrum och ett genomgångsrum

  • 🚿 Kaklat badrum med duschkabin; tvättmaskin och torktumlare

  • 🍳 Öppet kök med diskmaskin och terrassdörr mot uteplatsen

  • 🌿 Stensatt uteplats i österläge med plats för sju samt grill

  • 🚗 Två parkeringsplatser på tomten



Regler



  • Rökning är inte tillåten.

  • Husdjur är inte tillåtna.

  • Städning ingår inte – slutstädning ombesörjs av hyresgästen, alternativt anlitas städfirma.

  • Lakan och handdukar ingår inte – hyresgästen tar med egna.

  • Varmvatten används sparsamt, då värmepumpens kapacitet är begränsad.

  • Sopor källsorteras enligt regionens regler; övrigt avfall läggs i betalsäck.



Bra att veta


Boendet saknar TV och wifi.


Faktarutan
Objektnummer: 1241
Pris Almedalsveckan 2026: 19 900
Status Almedalsveckan 2026: Ledigt 2026
Bäddar: 7
Bostadsstorlek m2: 150
Område: Utanför Visby
Uthyres veckonummer
  • Vecka 28
  • Vecka 30
  • Vecka 31
  • v26 Almedalsveckan
  • v27
  • v29 Stockholmsveckan
  • v32 Medeltidsveckan

Pris v27: 14 900 Kr.
Pris v28: 14900
Pris Stockholmsveckan v29: 14 900 Kr.
Pris v30: 14 900 Kr.
Pris v31: 14 900 Kr.
Medeltidsveckan v32: 14 900 Kr.
Bokningsförfrågan

Objekt #1241