Stor vindsvåning, upp till 13 bäddar, med makalös utsikt, mitt i Visby innerstad

Pris Almedalsveckan 2026: 127 500

Skicka bokningsförfrågan

Stor vindsvåning, upp till 13 bäddar, med makalös utsikt, mitt i Visby innerstad

Pris Almedalsveckan 2026: 127 500

Senast uppdaterad: 17/11/2025

Om boendet

Beskrivning: Rymlig paradvindsvåning på Adelsgatan, mitt i Visby innerstad; Ett idealiskt boendealternativ för företag och organisationer som aktivt deltar i Almedalsveckan. Lägenheten har snedtak och en golvyta på nästan 200 kvadratmeter. Då en del av ytan är under snedtak är den officiella "boytan" 153 kvadratmeter. Lägenheten har balkong och fönster med utsikt över havet, solnedgången och Visbys takåsar.
Våningen rymmer bekvämt en större grupp medarbetare på er organisation. Värden kan erbjuda 10 bäddar + ett antal extrasängar vid behov och enligt ök(enbart Almedalsveckan).

Beskrivning av sovrummen
Sovrum 1, hela 25 kvadratmeter, med balkong mot havet, rummet har 3 bäddar men rymmer upp till 4 bäddar om så önskas.
Sovrum 2 är också på 25 kvm och har 3 bäddar men kan rymma upp till 5 bäddar vid behov.
(Det finns en dörr som går mellan sovrum 1 och 2.)
Sovrum 3, 12 m2, har 2 bäddar.
Sovrum 4, 12 m2, har 2 bäddar.

Det rymliga vardagsrummet är ca 48 kvm stort och rymmer extrasängar om så önskas. Lägenheten har en balkong med mycket fin utsikt. Den är ca 6-7 kvadratmeter stor.

Önskas mingel anordnas kan upp till 30-40 personer rymmas i lägenheten beroende på sängplaneringen. Detta sker mot tilläggsavtal och tilläggsavgift beroende på omfattning.

Vid normal möblering har boendet 9 bäddar. En extrasäng ställes in på förfrågan utan extra avgift om ni vill vara 10 personer.
Önskas ännu fler extrabäddar tillkommer 4000 kr / extrasäng (riktiga enkelsängar. Ej fällsängar). Max 13 personer. Detta gäller enbart Almedalsveckan. Övriga veckor - ej Almedalsveckan - max 9 personer.

Alla golv kommer med plastmatta kommer att renoveras nu i februari(2023) och kommer vara samma parkett som vardagsrummet.
Även köket kommer bli helt nytt.

Lägenheten har 3 badrum med dusch, varav det ena har toalett, vilket är uppskattat när det bor större sällskap där de som skall jobba under Almedalsveckan inte behöver köa till duschen på morgonen. Dessutom finns en ytterligare toalett. Vidare beskrivning nedan:
Badrum 1 har badkar, tvättställ, tvättmaskin och torktumlare med golvvärme.
Badrum 2 har dusch , tvättställ, toalett.
Den separata toan hartvättställ och toalett med ett torkelement på väggen.
Faktarutan
Objektnummer: 1025
Pris Almedalsveckan 2026: 127 500
Status Almedalsveckan 2026: Inte tillgänglig
Bäddar: 10-13
Bostadsstorlek m2: 152
Område: Visby, Innanför ringmuren
Bokningsförfrågan

Objekt #1025